Aktualności
REKRUTACJA 2025/26
Dzień Bezpiecznego Internetu
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł na 11 lutego. Z tej okazji dla uczniów naszej szkoły została przygotowana gazetka, która przedstawia zagrożenia jakie można napotkać podczas korzystania z Internetu.
Na lekcjach informatyki uczniowie brali udział w prelekcjach. Nauczyciele informatyki, przypomnieli im zasady, które mogą być bardzo pomocne w codziennym korzystaniu z sieci.
Ponadto uczniowie mieli okazję wykazać się pomysłowością w tworzeniu plakatu na temat bezpieczeństwa w Internecie. Prace, które wykonali, zostały wywieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Zdjęcia można zobaczyć poniżej.
Nasza szkoła od wielu lat aktywnie propaguje zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Wspólnie uczymy się, jak z głową poruszać się po cyfrowym świecie i dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Pedagodzy szkolni
23
SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE
„TALENTY, czyli mieć czy być” i „My, Dzieci z Dworca ZOO"– dwa spektakle profilaktyczne
12 lutego 2025 roku uczniowie klasy 4b, 4c, 4d, 6c i 6e, mieli okazję uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym pt. „Talenty - mieć czy być?”, zaprezentowanym w olkuskim MOK -u przez Teatr Profilaktyczny ALERT. To wyjątkowe przedstawienie nie tylko dostarczyło wielu emocji, ale również skłoniło młodzież do refleksji nad własnymi pasjami, wartościami i odpowiedzią na pytanie: czy liczy się bardziej to, co mamy, czy to, kim jesteśmy?
Przedstawienie zbudowane na kanwie powieści „Królewicz i żebrak” opowiada współczesną historię dwóch dorastających chłopców, których sytuacja ekonomiczna jest zupełnie odmienna. Poprzez to skłania widzów do refleksji nad ważnymi w życiu pytaniami oraz wyborem właściwej drogi, którą młodzi ludzi będą podążać w przyszłości. Dlaczego warto rozwijać swój talent? Czym są relacje z rodziną i przyjaciółmi? Czy warto o nie dbać?
Drugi spektakl profilaktyczny pt. „My, Dzieci z Dworca ZOO” mieli możliwość obejrzeć 13 lutego 2025 roku uczniowie klasy 8b i 8c
Przedstawienie było adaptacją książki Christiny F. o tym samym tytule co spektakl. Treścią poszczególnych scen było życie bohaterki, która wpadła w nałóg narkotykowy, ale udało się jej wyjść z uzależnienia. Sztuka nie była wierną inscenizacją książki. Nie pokazano wszystkich postaci z książki, nie określono dokładnego czasu i miejsca akcji, by uzyskać ponadczasowy i uniwersalny charakter przedstawianego problemu.
Oszczędne dekoracje i dobrze dobrana muzyka młodzieżowa ułatwiły odbiór sztuki młodym widzom. Na uwagę zasługuje oryginalne połączenie gry aktorskiej z multimediami.
Spektakle idealnie wpisuje się w działania profilaktyczne, które mają na celu wspieranie młodzieży w budowaniu pewności siebie, rozwijaniu talentów i dokonywaniu mądrych wyborów życiowych.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE
W dniach 13 i 14 stycznia br panie psycholog Marta Zaborska i Katarzyna Kudyba przeprowadziły wśród naszych uczniów następujące zajęcia warsztatowe:
grupy przedszkolne ”0”: Domowe BHP ekranowe
klasy od pierwszej do trzeciej: Domowe BHP ekranowe, zagrożenia w sieci.
klasy od czwartej do ósmej: Hejt, radzenie sobie ze stresem – zdrowie psychiczne współczesnego nastolatka.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie i dzieci przedszkolne bardzo chętnie brały w nich udział.
Mamy nadzieję, że jest to jedno z wielu działań, które pomoże młodym ludziom unikać zagrożeń w sieci.
Zdrowie psychiczne naszych dzieci a uzależnienia behawioralne, w tym cyberuzależnienia
Zdrowie psychiczne naszych dzieci a uzależnienia behawioralne, w tym cyberuzależnienia - to temat szkolenia dla Rodziców, które miało miejsce 05 lutego br w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Rodzicom. Mamy nadzieję, że spotkanie z panią psycholog Martą Zaborską pokazało wagę problemu i niezastąpioną rolę Rodziców w kształtowaniu u dzieci właściwej postawy wobec tego z czym mogą zetknąć się w sieci.
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna - Wyniki
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna rozstrzygnięta!
Wasza wiedza i szczęście sprawdzone! Ogłoszono wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej organizowanej przez Olimpus.
Szkołę Podstawową Nr 2 w Olkuszu reprezentowało 16 uczniów z poziomu I (klasy 4-6) i 6 uczniów z poziomu II (klasy 7-8). Najlepszy wynik w naszej szkole osiągnęła Agata Przepiórka z klasy 6a, która uzyskała 194 punkty, gdzie maksymalna liczba w Polsce wynosiła 228 punktów. Agata zajęła 18 miejsce na 1756 uczestników z tego poziomu.
Średni wynik uczniów z poziomu I przewyższył zarówno średnią krajową jak i wojewódzką:
Szczegółowe wyniki wszystkich uczestników olimpiady dostępne są w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczniom, którzy zanurzyli się w świat wierzeń starożytnych Greków dziękujemy za udział w konkursie.
Zapraszamy do rozwijania swoich pasji i pogłębiania wiedzy z mitologii. Zachęcamy do wzięcia udziału w olimpiadzie w następnym roku szkolnym.