Szanowni Państwo,
Prosimy o zapoznanie się z komunikatami Rady Rodziców: https://sp2olkusz.edupage.org/a/rada-rodzicow?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxMCZzdWJwYWdlPTEmc2tnZHllYXI9MjAyNA%3D%3D
Szanowni Państwo,
Prosimy o zapoznanie się z komunikatami Rady Rodziców: https://sp2olkusz.edupage.org/a/rada-rodzicow?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxMCZzdWJwYWdlPTEmc2tnZHllYXI9MjAyNA%3D%3D
Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem: Omnibus - KOMUNIKATY | Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Iwaszkiewicza w Olkuszu, ul. J. Kochanowskiego 2
TYDZIEŃ Z LICZBĄ Pi
Od 10 –14.03.25r. w naszej szkole uczniowie wzięli udział w różnorodnych aktywnościach związanych z liczbą Pi. Konkurowali ze sobą przez cały tydzień, by finalnie zdobyć nagrody dla swoich klas. Codziennie rozwiązywali zadania matematyczne, które pomagały im lepiej zrozumieć znaczenie tej wyjątkowej liczby. W ramach kreatywnych zajęć, pisali wiersze o liczbie Pi, co pozwoliło im połączyć matematykę z poezją.
Uczniowie tworzyli również plakaty, na których przedstawiali ciekawostki dotyczące liczby Pi oraz jej zastosowań w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego. Na koniec tygodnia został zorganizowany konkurs na zapamiętanie jak najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Można było również zrobić sobie zdjęcie ze słynną Ludolfiną w roli głównej.
Tydzień pełen aktywności i nauki był niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom połączyć matematykę z dobrą zabawą.
Po podsumowaniu wykonanych zadań przez poszczególne klasy wyłoniliśmy zwycięzców!
I miejsce zdobyła klasa 6A, która wygrała bon na niepytanie w jednym wybranym przez siebie dniu,
II miejsce zdobyła klasa 6B, która wygrała bon na niepytanie na trzech dowolnie wybranych przez siebie przedmiotach w jednym dniu,
III miejsce zdobyła klasa 8B, która wygrała bon na niepytanie na jednym dowolnie wybranym przez siebie przedmiocie w jednym dniu.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom zabawy.
Agnieszka Rozmus, Małgorzata Wąsiel
Dnia 12 marca 2025 roku Galeria BWA w Olkuszu stała się sceną dla wyjątkowego wydarzenia – finału XXII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej o tematyce: „Żyj zdrowo” – wiersze znane i mniej znane. Konkurs miał na celu rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, odkrywanie uzdolnień artystycznych, pobudzanie aktywności twórczej. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech etapach. W szkolnym etapie, jury po przesłuchaniu młodych recytatorów, z pasją interpretujących wiersze literatury dziecięcej, wyłoniło laureatów, którzy zaprezentowali prawdziwą sztukę żywego słowa. Najwyższym poziomem kunsztu recytatorskiego wykazali się następujący uczniowie:
Leon Gęgotek z klasy I A – Mistrz Recytacji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu – opiekun: Pani Barbara Skipiała;
Zuzanna Gęgotek z klasy II A Wicemistrz Recytacji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu – opiekunowie: Pani Małgorzata Kluczewska, Anna Brzezińska;
Filip Żrałka z klasy II C Wicemistrz Recytacji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu – opiekun: Pani Dagmara Gołąbek.
Uczniowie wyróżnieni w konkursie to:
Olga Gapińska z klasy III D – opiekun: Pani Aneta Sybilska
Zuzanna Demarczyk z klasy I D – opiekun: Pani Agnieszka Nocoń
Marika Kulka z klasy II A – opiekun Pani Lilla Rech
Szkolna komisja konkursowa:
1 Pani Sylwia Konik - Wicedyrektor szkoły
2. Pani Ewa Zubel – Oleszak - przewodnicząca
3. Pani Małgorzata Kluczewska – członek
4. Pani Dagmara Gołąbek – członek.
W dniu 18 lutego 2025 roku „Mistrzowie Recytacji” reprezentowali naszą szkołę na II szczeblu eliminacji w etapie miejsko – gminnym. Konkurowało 41 uczniów z 16 szkół podstawowych. Spośród uczestników jury przyznało Zuzannie Gęgotek tytuł Wicemistrza Recytacji Gminy Olkusz, która w III etapie konkursu zajęła I miejsce i została uhonorowana zaszczytnym tytułem: Mistrza Recytacji Powiatu Olkuskiego. Zwyciężczyni otrzymała dyplom, nagrodę rzeczową oraz aplauz i uznanie zgromadzonej publiczności. Utalentowanej uczennicy serdecznie gratulujemy sukcesu. Dziękujemy nauczycielom: Pani Małgorzacie Kluczewskiej oraz Pani Annie Brzezińskiej za sprawowanie merytorycznej opieki nad uczennicą. Pragniemy złożyć również szczególne podziękowania Radzie Rodziców za zorganizowanie dla młodych recytatorów słodkiego poczęstunku, podczas eliminacji szkolnych.
Ewa Zubel - Oleszak
Zapraszamy uczniów klas 4-8 naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, który odkrywa fascynujące połączenie matematyki z fotografią!
Zrób zdjęcie, które w kreatywny sposób pokazuje, jak matematyka jest obecna w naszym świecie!
Termin zgłoszeń: 10.03.2025r. - 26.03.2025r.
Regulamin: regulamin_konkursu
Zgoda rodziców: zgoda_rodzicow
Organizatorzy: Agnieszka Rozmus, Magdalena Wójcik
Nasi Mistrzowie Pięknego Czytania!
24 lutego 2025 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom II edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego MAŁY MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas od III do V ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik.
W tym roku uczniowie z całego powiatu czytali baśnie Hansa Christiana Andersena. Nasi nauczyciele, zgodnie z regulaminem konkursu, wysłali do organizatora nagrane przez rodziców czytania swoich dzieci. Uczniowie pięknie interpretowali głosem te znane i mniej znane utwory duńskiego pisarza. Jury konkursu miało niełatwe zadanie wybrania najlepszych czytań.
Jesteśmy bardzo dumni, że w gronie tegorocznych laureatów znów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły: II miejsce zdobyła Julia Gęgotek z klasy 5a, zaś wyróżnienia - Emilia Cieślik z kl. 4a i Karolina Krawczyk z kl. 5d. Zaproszony na galę finałową Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu – Pan Paweł Czarnota wręczył zwycięzcom pamiątkowe medale i upominki. Uczestnicy konkursu wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Marcinem Pałaszem - znakomitym pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem uwielbianej serii książek o psie Elfie.
Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczniom, którzy zgłosili swoje nagrania oraz rodzicom, którzy wcielili się w rolę operatorów filmowych, dziękujemy za zaangażowanie
i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł na 11 lutego. Z tej okazji dla uczniów naszej szkoły została przygotowana gazetka, która przedstawia zagrożenia jakie można napotkać podczas korzystania z Internetu.
Na lekcjach informatyki uczniowie brali udział w prelekcjach. Nauczyciele informatyki, przypomnieli im zasady, które mogą być bardzo pomocne w codziennym korzystaniu z sieci.
Ponadto uczniowie mieli okazję wykazać się pomysłowością w tworzeniu plakatu na temat bezpieczeństwa w Internecie. Prace, które wykonali, zostały wywieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Zdjęcia można zobaczyć poniżej.
Nasza szkoła od wielu lat aktywnie propaguje zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Wspólnie uczymy się, jak z głową poruszać się po cyfrowym świecie i dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Pedagodzy szkolni
Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego.
W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, w Finlandii i Estonii dzień ten oznacza-„dzień przyjaźni”, a w naszej szkole wygląda to właśnie tak…
„TALENTY, czyli mieć czy być” i „My, Dzieci z Dworca ZOO"– dwa spektakle profilaktyczne
12 lutego 2025 roku uczniowie klasy 4b, 4c, 4d, 6c i 6e, mieli okazję uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym pt. „Talenty - mieć czy być?”, zaprezentowanym w olkuskim MOK -u przez Teatr Profilaktyczny ALERT. To wyjątkowe przedstawienie nie tylko dostarczyło wielu emocji, ale również skłoniło młodzież do refleksji nad własnymi pasjami, wartościami i odpowiedzią na pytanie: czy liczy się bardziej to, co mamy, czy to, kim jesteśmy?
Przedstawienie zbudowane na kanwie powieści „Królewicz i żebrak” opowiada współczesną historię dwóch dorastających chłopców, których sytuacja ekonomiczna jest zupełnie odmienna. Poprzez to skłania widzów do refleksji nad ważnymi w życiu pytaniami oraz wyborem właściwej drogi, którą młodzi ludzi będą podążać w przyszłości. Dlaczego warto rozwijać swój talent? Czym są relacje z rodziną i przyjaciółmi? Czy warto o nie dbać?
Drugi spektakl profilaktyczny pt. „My, Dzieci z Dworca ZOO” mieli możliwość obejrzeć 13 lutego 2025 roku uczniowie klasy 8b i 8c
Przedstawienie było adaptacją książki Christiny F. o tym samym tytule co spektakl. Treścią poszczególnych scen było życie bohaterki, która wpadła w nałóg narkotykowy, ale udało się jej wyjść z uzależnienia. Sztuka nie była wierną inscenizacją książki. Nie pokazano wszystkich postaci z książki, nie określono dokładnego czasu i miejsca akcji, by uzyskać ponadczasowy i uniwersalny charakter przedstawianego problemu.
Oszczędne dekoracje i dobrze dobrana muzyka młodzieżowa ułatwiły odbiór sztuki młodym widzom. Na uwagę zasługuje oryginalne połączenie gry aktorskiej z multimediami.
Spektakle idealnie wpisuje się w działania profilaktyczne, które mają na celu wspieranie młodzieży w budowaniu pewności siebie, rozwijaniu talentów i dokonywaniu mądrych wyborów życiowych.
W dniach 13 i 14 stycznia br panie psycholog Marta Zaborska i Katarzyna Kudyba przeprowadziły wśród naszych uczniów następujące zajęcia warsztatowe:
grupy przedszkolne ”0”: Domowe BHP ekranowe
klasy od pierwszej do trzeciej: Domowe BHP ekranowe, zagrożenia w sieci.
klasy od czwartej do ósmej: Hejt, radzenie sobie ze stresem – zdrowie psychiczne współczesnego nastolatka.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie i dzieci przedszkolne bardzo chętnie brały w nich udział.
Mamy nadzieję, że jest to jedno z wielu działań, które pomoże młodym ludziom unikać zagrożeń w sieci.
Zdrowie psychiczne naszych dzieci a uzależnienia behawioralne, w tym cyberuzależnienia - to temat szkolenia dla Rodziców, które miało miejsce 05 lutego br w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Rodzicom. Mamy nadzieję, że spotkanie z panią psycholog Martą Zaborską pokazało wagę problemu i niezastąpioną rolę Rodziców w kształtowaniu u dzieci właściwej postawy wobec tego z czym mogą zetknąć się w sieci.
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna rozstrzygnięta!
Wasza wiedza i szczęście sprawdzone! Ogłoszono wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej organizowanej przez Olimpus.
Szkołę Podstawową Nr 2 w Olkuszu reprezentowało 16 uczniów z poziomu I (klasy 4-6) i 6 uczniów z poziomu II (klasy 7-8). Najlepszy wynik w naszej szkole osiągnęła Agata Przepiórka z klasy 6a, która uzyskała 194 punkty, gdzie maksymalna liczba w Polsce wynosiła 228 punktów. Agata zajęła 18 miejsce na 1756 uczestników z tego poziomu.
Średni wynik uczniów z poziomu I przewyższył zarówno średnią krajową jak i wojewódzką:
Szczegółowe wyniki wszystkich uczestników olimpiady dostępne są w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczniom, którzy zanurzyli się w świat wierzeń starożytnych Greków dziękujemy za udział w konkursie.
Zapraszamy do rozwijania swoich pasji i pogłębiania wiedzy z mitologii. Zachęcamy do wzięcia udziału w olimpiadzie w następnym roku szkolnym.
Nasi Mistrzowie Kaligrafii!
14 stycznia w Szkole Podstawowej nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego
w Olkuszu odbył się finał IX Miejsko – Gminnego Konkursu Kaligraficznego „O Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz”.
W zmaganiach konkursowych udział brali przedstawiciele gminnych szkół wyłonieni w eliminacjach szkolnych, które w naszej szkole odbyły się 13 grudnia 2024 roku. Warto dodać, że na tegorocznym etapie szkolnym kunsztem kaligraficznym popisało się ośmioro uczniów z klas II-III oraz sześcioro z klas IV-VII. Szkolna komisja konkursowa w składzie: Pani Jadwiga Soczówka, Pani Wanda Skóra oraz Pani Dorota Kowalczyk wyłoniła najlepszych „skrybów”. Naszą szkołę w kategorii klas II-III reprezentowała Marika Kulka z klasy IIa (opiekun – p. Lilla Rech), zaś w kategorii klas IV-VII przedstawicielem Dwójki został Piotr Chochół z klasy VIc (opiekun – p. Marta Marszałek).
Jesteśmy dumni, że na etapie gminnym nasza uczennica Marika Kulka wywalczyła III miejsce. To ogromny sukces, bo wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności kaligraficznych i komisja musiała brać pod uwagę najdrobniejsze szczegóły pięknego pisma.
Gratulujemy Marice! Zachęcamy wszystkich uczniów do ćwiczeń kaligraficznych i udziału w kolejnej edycji konkursu.
Wielki finał akcji charytatywnej TVN w naszej szkole!
We wtorek 17 grudnia br. w naszej szkole odbył się wielki finał akcji Fundacji TVN.
W bajkowym i świątecznym klimacie, pośród piernikowych chatek, choinek i kolorowych świateł nasi uczniowie piosenką Witajcie w naszej bajce rozpoczęli wieczór, który transmitowany był na żywo w telewizji TVN - w specjalnym wydaniu programu Uwaga!.
Wybór naszej szkoły do przeprowadzenia tej uroczystości nie był przypadkowy, gdyż Fundacja TVN od dawna wspiera naszego pierwszoklasistę Rafała Szwajgiela – z oddziału integracyjnego, który zmaga się z ciężką chorobą i wraz z siostrą , rodzicami oraz innymi podopiecznymi Fundacji był honorowym gościem wieczoru.
To było wielkie wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Od kilku dni uczniowie naszej szkoły podglądali pracę ludzi z telewizji – mogli zobaczyć, jak wygląda przygotowanie i nagrywanie programu telewizyjnego na żywo oraz jak to jest być z drugiej strony kamery.
W świątecznej atmosferze koleżanki i koledzy oraz nauczyciele Rafała we wspólnej zabawie
z zaproszonymi gośćmi oraz podopiecznymi Fundacji cieszyli się tym wspólnym świętem pomagania. Nie zabrakło wzruszających słów i pięknych życzeń. Miłą niespodzianką przygotowaną przez organizatorów było zaproszenie Ptaka Mateusza – bohatera z filmu „Akademia Pana Kleksa” (w tej roli – aktor Sebastian Stankiewicz) oraz występ solowy Dominika Dudka.
Ta radosna, ale również wzruszająca uroczystość przypomniała wszystkim, że wspieranie potrzebujących i pomoc drugiemu człowiekowi ma sens – daje nadzieję i szczęście!
Śpiewajmy i grajmy Mu! – kolędowanie w naszej szkole
13 stycznia 2024 roku w naszej szkole znów rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki wyśpiewane oraz zagrane przez uczniów, którzy wzięli udział w XXIV edycji Miejsko – Gminnego Konkursu „Kolęd i Pastorałek”.
Młodzi kolędownicy ze wszystkich szkół podstawowych Olkusza oraz z Braciejówki, Osieka, Zawady, Żurady i Witeradowa prezentowali bardzo wysoki poziom - zachwycająco wykonali bardziej i mniej znane kolędy oraz pastorałki. W skład komisji, która oceniała wykonania uczniów, weszły: Pani Grażyna Sobiecka, Pani Kamila Jachna oraz Pani Marta Kaczmarczyk. Doświadczone jury stanęło przed nie lada wyzwaniem – wyłonieniem „najlepszych z najlepszych”! Po burzliwych obradach komisja wskazała zwycięzców w poszczególnych kategoriach, którzy z rak Pani Dyrektor Sylwi Konik odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Cieszymy się, że w konkursie sukcesy odnieśli uczniowie naszej szkoły: I miejsce w kategorii soliści wyśpiewała Liliana Kocjan z kl. 3a, którą przygotowała Pani Anna Brzezińska, zaś II miejsce w kategorii zespół klasy 4-8 przyznano naszemu zespołowi w składzie: Tola Dąbek, Katarzyna Nabiałek, Maja Osak, Lena Perek, Alicja Piś, Pola Pławny i Nikola Pomierna- prowadzonemu przez Panią Elżbietę Sigedę.
Dziękujemy wszystkim uczniom za piękne występy oraz ich opiekunom, którzy z wielkim zaangażowaniem i bardzo profesjonalnie przygotowali swoich podopiecznych do tegorocznego konkursowego zmagania. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Rady Rodziców naszej szkoły oraz hojnych sponsorów, którzy wsparli nasz konkurs i umożliwili zorganizowanie tego radosnego kolędowania.
A oto pełna lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.
Nagrodzeni w kategorii SOLIŚCI :
Soliści klas 1-3
I miejsce Liliana Kocjan z utworem „ Gdy śliczna panna” z SP 2 , opiekun Anna Brzezińska
II miejsce Zuzanna Brzezińska z utworem „Gore gwiazda Jezusowi” z SP 3 , opiekun Justyna Kajda
III miejsce Karolina Łapaj z utworem „ Pastorałka prosto z nieba” z SP w Żuradzie opiekun Mirosława Nadymus
wyróżnienie dla : Aleksandra Zatonia z SP 2 ,opiekun Angelika Rogóż
i Jana Zadęckiego z SP 4 , opiekun Zofia Szwajcowska
Soliści klas 4-8
I miejsce Jakub Grzesiak z utworem „Kołysanka Józefa” z ZSP w Braciejówce, opiekun Mirosława Nadymus
II miejsce Maria Przybylska z utworem „ Noel” z SP 5, opiekun Małgorzata Bień
III miejsce Wiktoria Trólka z utworem „Kolęda Marii” z SP 5 , opiekun Małgorzata Bień
Nagrodzeni w kategorii DUETY :
I miejsce Maria i Gabriela Dyrek z utworem „ Jadą kolędnicy , jadą” SP 5, opiekun Małgorzata Bień
II miejsce Stanisław Piątek i Eryk Krzywicki z utworem Gdy się Chrystus rodzi” z SP w Witeradowie, opiekun Elżbieta Sigeda
III miejsce Anna Wrona i Bartosz Kudła z utworem „ Jezu Boże Dziecię” z SP w Zawadzie, opiekun Dorota Ćwięczek i Zbigniew Rogóż
Zespoły z klas 1-3
I miejsce- Zespół wokalny „ Kornelki” z utworem „Jezusa Narodzonego” z SP 10 , opiekun Paulina Stach
II miejsce zespół z utworem „ Skrzypi wóz” z SP 1 , opiekun Danuta Kądzierska- Juzaszek
III miejsce zespół z utworem „ Przylecieli tak śliczni anieli” z ZSP w Braciejówce, opiekun Magdalena Janus
Zespoły z klas 4-8
I miejsce Zespół wokalny z utworem „Uciekali” z ZSP Nr 2 w Olkuszu, opiekun Renata Guzik
II miejsce Zespół z utworem „Jezusa Narodzonego” SP 2 , opiekun Elżbieta Sigeda
III miejsce Zespół z utworem „ Gore gwiazda Jezusowi” z ZSP w Osieku , opiekun Mateusz Filo
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnego kolędowania w przyszłym roku!
Mitologia – fascynująca podróż w świat bogów i herosów
14 listopada w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej organizowanej przez Olimpus wzięło udział 24 uczniów klas IV-VIII naszej szkoły. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, w którym zdobywało się lub traciło punkty. Przygotowanie się do konkursu wymagało dogłębnej lektury „Mitologii” Jana Parandowskiego oraz zapamiętania wielu niecodziennych nazw, imion i faktów.
Mitologia na wyciągnięcie ręki – warsztaty edukacyjne
Zanim jednak młodzi miłośnicy mitologii stanęli do olimpijskiej rywalizacji, mogli uczestniczyć w serii warsztatów organizowanych w ramach projektu Mitologiczny zawrót głowy.
Ich celem było rozbudzenie wśród młodych ludzi pasji do poznania bohaterów, wierzeń i zwyczajów starożytnego świata - kolebki europejskiej cywilizacji. Uczniowie poprzez wykłady, prezentacje multimedialne, rebusy, krzyżówki czy quizy poszerzali swoją wiedzę w zakresie literatury i kultury mitologicznego świata Greków.
Projekt Mityczny zawrót głowy to nie tylko olimpiada i warsztaty – to również próba przybliżenia młodym ludziom dziedzictwa kulturowego starożytnych cywilizacji.
Spotkania przygotowywały i poprowadziły panie: Małgorzata Kluczewska, Agnieszka Warzecha – Szymczak oraz Joanna Barzycka.
Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu. Poznali zasady zachowania i korzystania z biblioteki oraz regulamin wypożyczalni.
Będą już mogli przeglądać zasoby naszych zbiorów i wybierać dla siebie książki, które ich interesują.
Natomiast pod kierunkiem pani Małgorzaty Jedynak uczniowie klas pierwszych przygotowali piękne, kolorowe zakładki wykonane techniką 3D.
Jesienne liście posłużą im do założenia miejsc w książkach, które wypożyczą w naszej szkolnej bibliotece i zabiorą ze sobą do domu.
M. Kluczewska, A. Warzecha-Szymczak
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Nasza „Dwójka” również włączyła się w obchody tego święta. Głównymi celami tego wydarzenia było kształtowanie postawy tolerancji wśród dzieci i młodzieży szkolnej, przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię.
Aby w pełni zrealizować temat TOLERANCJI wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia w oparciu o przygotowaną w tym celu prezentację a uczniowie pod ich kierunkiem włączyli się w zadania tj. zrób klasowy plakat, „przyklej łapkę”, napisz wiersz lub opowiadanie.
Uczniowie wszystkich klas przygotowali plakaty z wyrażeniem, które kojarzy im się ze słowem TOLERANCJA. Na plakatach, które można oglądać i podziwiać na głównym holu naszej szkoły, zobaczymy zilustrowane hasła: szacunek, zrozumienie, dobroć, radość, różność, miłość, zgoda, nadzieja, empatia, cierpliwość, różnorodność, serdeczność, życzliwość, wyrozumiałość, bez hejtu. Oprócz tego wychowawcy klas wspólnie ze swoimi podopiecznymi przygotowali „łapki” na których, każdy uczeń napisał jedno słowo, które dla niego oznacza tolerancję. Wszystkie łapki uczniowie przyklejali na specjalnie przygotowanej ścianie zatytułowanej „KODEKS TOLERANCJI”. Tam również można przeczytać wiersz pt. „Kolaż różnorodności”, którego autorem jest Kamil Pawlik uczeń kasy V b. Trzy wyróżnione i nagrodzone opowiadania o Tolerancji, których autorami są Alicja Orkisz, Patrycja Nawara i Oliwier Gęgotek, uczniowie klasy IV ,a można przeczytać klikając w link Konkurs literacki opowiadanie o Tolerancji.
Tolerancja, pomimo iż jest trudna, może dawać wiele satysfakcji. Dlatego nie potępiajmy ludzi, których sposób na życie znacznie różni się od naszego. Nie odrzucajmy tych, dla których inne wartości są ważne. Nie krytykujmy postępowania innych, mimo tego, iż zachowujemy się inaczej w danej sytuacji. Nie oceniajmy wyglądu, koloru skóry, wyznania, sposobu mówienia. BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI!
Wszystkim uczniom i wychowawcom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za zaangażowanie i udział w naszym szkolnym happeningu.
Organizatorzy: pedagodzy szkolni i opiekunowie SU
Powered by aSc EduPage